VeqHite.Net – Qendra e muzikes shqiptare,Muzika Shqip Filma Shqip Chat Shqip Mp3 Shqip Video Shqip Humor Shqip Horoskopi Big Brother Sport Lojra Radio Ilirida, Lajme Shqip ,

KOHEVE TE FUNDIT NE YOU TUBE PO DOMINON EDHE NJE MANIPULUES
I CILI PO FSHIN VIDEOT SHQIP DHE PO INKASON ME MIJERA DOLLAR NE DITE (!)
NE MENYRE TE PALIGJESHME DUKE MASHTRUAR YOUTUBEN
SI PRETENDUES I TE DREJTAVE AUTORIALE  !

Emrii i atij manipuluesi esht Kushtrim Binaku nga Drenasi (momentalisht status Azilant ne qytetitn Vancouver – Kanada), i cili para 1 viti me disa dokumenta fallso ka mashtruar You Tuben duke perfituar statusin Partnet (dhe Content-ID) e ne baze te ciles i aktivizon Adsense reklamat ne videot e vjedhura ne YouTube, (si pretendues i te drejtave autoriale) dhe vetem mbrenda dites nga klikimet perfiton sipas statistikave te Google-Adsense mbi:10.000 Euro ne dite , kurse perfitimet e tij mujore  sillen nga: nga  350.000 Dollar deri ne 500.000 Dollar!!!!

Ai manipules prezentohet sukur “firme” me emrin “OnAirMusic” e i cili ma heret mbante emrin “CelestialTorment”  dhe tani pasi ka ber shume Lek ilegalisht, ka fillue ti “stimuloj” edhe disa produksione nga Kosova duke i futur nen ombrellen e tij.

Per momentin esht perfituesi me i madhe ne YouTube, ku me peritime ja tejkalon edhe firmave me te njohura boterore siq jan Universal Video, VEVO, Sony usic UMG, etj !

Perfitimi i tij esht edhe ma i madhe duke pasur parasysh se ky manipulues koheve te fundit perveq qe i ka nen “kontroll” mbi 80 % te gjitha videove shqip, ai ka fillue te inlasoj edhe nga kenget e shteteve Ballkanike (Serbe, Bullgare, Turke) te cilat i sjellin perfitime te medhaja nga reklamat !

Llogo i firmes te manipuluesit Kushtrim Binakut
Ket bisnes fitimprures po ja mundesojn vet sistemi i Youtubes i cili poashtu ka perfitime nga aktivizimi i reklamave sepse vet Google i merre 60% te perfitimeve, kurse postuesi i merre 40 %.Ata qe kan njohuri ne YouTube sado pak e dijne   se sa biliona klikime behen ne dite, dhe kur i keni parasysh se vetem nga shtetet Ballkanike gjenden mbi 10 milione video te postuara dhe nese llogaritni mbrenda nje dite sa klikimet behen, do ta keni te qarte  sa bisnes fitmprures i sjellin ketij manipuluesi i cili fal Content-ID prezentohet si pronar i te drejtave autoriale !

PO SI FUNKSIONON KY SISTEM ?

Ketij manipuluesi Kushtrim Binakut i ndihmon edhe nje shok i tij nga Kosova (nga Klina) me emrin Kushtrim Morina dhe te cilet poashtu i kan te angazhuar edhe disa kalamj te cileve ja u hapin Accounet dhe ju tregojne cilat video me i vjedhe (kopjue) nga te tjeret, ku pastaj “Bossi” i tyre “OnairMusic” permes dergimit te nje linku ne kanalet te cilet i kan vjedhur klipet e huaja, i ben “Partner”  si lloj perfaqesije, dhe pastaj mbrenda disa sekondave ja aktivizon reklamat (Monetize) atyre videove, dhe automatikisht çdo kenge e njejte qe gjendet ne Youtube aktivizohen reklamat dhe pagesat i shkojne OnAirMusic ! Shume thjeshte dhe shume metode praktike, ku edhe YouTube e din keto raste,por qe nuk reagojne sepse e kan perfitimine tyre!

Stafi yne ne Youtube ka percjellur nga fillimi hajnin e ketij maipuluesi, dhe posedojme argumente e fakte nga fillimi i “karieres” te OnairMusic e te cilat argumente edhe i kemi publikuar disa here.

Poashtu nese keni verejtur koheve te fundit se sa video shqip jan fshire nga Youtube, dhe sa kanale jan suspednar, e shumica e suspendimeve jan nga ky psikopat Onairmusic i cili se bashku me at grekun e easycomit (aka arkivashqip) po tentojne ta monoplolizojne Youtuben. Dallimi mes ketyre dyve esht se greku Easycom meret veq me perfitimin e muzikes shqipe kurse ky Onairmusic me muziken e te gjitha shteteve Ballkanike !

KET PROCEDURE JA MUNDESON NJE TOOLS NE YOUTUBE I NJOHUR SI CONTENT-ID

http://www.youtube.com/t/contentid )

Ne vazhdim ju sjellum disa argumente se si e filloj “bisnesin” milionesh ne YouTube ky manipulues:

– Janar 2011  profili i ketij manipuluesi i cili nen emrin “CelestialTorment” kishte vjedhur rreth 120 vidoe  te huaj te cilat i kishte ne kanalin e tij , dhe permes shpalljes kerkonte bashkepuntore per hajni – shiko foto:

(Pasi filloj me perfitime i fshiu Videot nga ai kanal permos ta rrezikuar Statusin e Partnerit, sepse me tre video te fshira i humb kanali pasi suspendohet !)

Kjo foto poshte (janar 2011) ne Profilin i atij manipuluesi CelestialTorment dhe shkrimi i ri ne profil ku ju ka ber ftese hajnave te rinj qe te punojne per ket kriminel !
Fotoja poshte esht Emaili origjinal qe na ka dergue me 11.01.2011 dhe i cili u pergjigjet akuzave tona ndaj tij, per manipulimet qe po i ben me videot e vjedhura, materializimin dhe abuzimet me videot tona permes reklamave Gooogle Adsense,  dhe per abuzimet ne YoutTube per Copyright permese sistemit Content-ID,
Lexojeni me vemendje pergjigjen e tij qe na ka dergua permes Emailit e ku e pranon zyrtarisht se si abuzon me video te vjedhura dhe qellimet e tij !!!
Ne vazhdim jan deshmite kryesore nga sistemi e YouTubes (Content-ID) me te cilet manipulon dhe perfiton materialisht ky abozues ! Sistemi ne Google/YouTube nje T ools me emrin Content – ID esht esht teknologjia e fundit ne YouTube permes te cilit kenget skanohen (monetize) dhe poashtu systemi  i identifikon videot kopje ne YouTube, posa te postohen, dhe  kopjet e vjedhura !  Ne ket sistem i ka regrutue hajnat e rinje ky CelestialTorment (pas publikimit te ketyre fotove tani perdor emrin OnAisMusic),
Foto argument qe stafi yne ka aritur me i hy ne sistem ketij abozuesi CelestialTorment (poashtu posedojme komplet videon) dhe permes dsense-Google inkason nga reklamat – emaili i tij KushtrimCMS@gmail.com !
Ne ket foto jan lista e disa hajnave qe i ka regrutue ky kriminet duke ju jep kanaleve statusin e Partnerit e ne te vertet duke si filiala ku edhe nese suspendohen ato kanalet tjera, ky nuk mban pergjegjesi !
 Menjiher pas publikimit te fotos me poshte, ky psikopat nga friga i ka mbylle vet disa Usera manipulues qe jan ne liste me poshte duke tentue ti humbe gjurmet … Ne foto poshte esht argumenti ku na tregon ky abozues si manipulon duke i materializue klipet vjedhura duke shfrytezue dobesit e You Tubes permes Content ID !
SI DESHMI TJETER PER MANIPULIMET E KETIJ KRIMINELI POASHTU JU SJELLIM KET FOTOku jan vetem disa nga Videot qe automatikisht vijne nga YouTube kur ky abozues i aktivizon reklamat duke pretendue se posedon te drejtat autoriale !

(Nje kohe kan qen me Emrin CelestialTorment kurse tani ju vie me siguri ne emer: :  “OnAir Music “)

Stafi yne posedon edhe shume argumente tjera te abuzimeve te kesaj te vetquaktur firme te cilen ky azilant e ka emrue pas fitime fillestare dhe duke e pare se qenka bisnes i mire me te ardhura te medhaja dhe ne menyre te lehte pa u lodhur fare ! Ai ka aritur koheve te fundit me ato perfitime ilegale ti stimuloj edhe disa Produksione ne Kosove te cileve ne emer te mbrojtjes te klipeve pretendon se posedon te drejtat autoriale (?) dhe me lejen e produksioneve (pa pyetur fare Interpretatorin apo kompozitorin) ju fshine videot te tjereve ne Internet !
KETA MANIPULUES KETO DY VITET E FUNDIT KANE FSHIRE ME MIJERA VIDEO SHQIP NEPER YOUTUBE DUKE PERDORE FIRMA IMAGJINUESE SI:
KUBIN PRODUKCION, KUSHTRIMI PRODUKSION, PETLLA Production, Iliria etj.  KU E GJITHE KET  E KANE BER NGA FANATIZMI, XHELOZIJA DHE QELLIMET E TYRE FITIMPRUESE
Poashtu sipas disa informatave ky ka arritur ta hapi edhe nje Content-ID me emrin Baumcast ku ndane perfitimet edhe me kanalet ne YouTube te Top Channelit, Vizion Plus dhe Tringa. Ket lajm ende nuk e kemi te argumentueme me fakte por  se na kan informuar disa burime anonime.KET ARTIKULL JA KEMI DEDIKUAR PER SHIKUESIT DHE DASHAMIRET E SINQERTE TE VIDEOVE TONA, DHE PAS SULMIT TEK KANALET TONA NGA KY MANIPULUES I NJOHUR I CILI PO BEHET MILIONER ME VEPRAT E HUAJA, DHE POTHUAJ SE ASKUSH NGA KOMPOZITORET APO ESTRADA NUK ANKOHET !

VIDEOT TONA MUND TI SHIKONI NE FAQEN TONE http://www.besfort.de SI DHE NE PORTALIN DAILYMOTION NE KANALIN TONE OFFICIAL:  http://www.dailymotion.com/chibis

Hajni tjeter bashkepuntor i OnairMusic, me emrin Kushtrim Morina, nga Klina i cili deri para sa diteve na informonte rreth atij psikopatit CelestialTorment, tani ju ka bashkangjit atij hajni duke e suportue ! Ky i njejti manipulon neper Facebook duke u infiltrue ne mesin e estrades te cileve ju keqperdore videot private dhe poashtu fotot, si dhe kemi informata se edhe ju Hackiratin  Profilet ! Prezentohet kinse ka produksion dhe ja ka imagjinue emrin “Kush3mproduktion” dhe perdore disa profile te rrejshme ne facebook !Ja disa Emaila korespondence qe na ka dergue  ky Kushtrim Morina kunder Kushtrim Binakut, i cili deri dje e quante psikopat kurse tani ju ka bashkangjit po atij abozuesi ne manipulimet me videot ne Youtube !!! :

Kushtrim Morina nga Klina manipuluesi dhe hajni i njohur i Videove “Menaxher” i Onair per Kosove
Update:
Edhe nje shizofren nga Tetova me emrin “Besfort Adili” i cili ne facebook perdore disa profile, dhe poashtu ne Youtube ka Userat: “Besfort25”, “Albhadis” “Thani34” e shume tjere, e esht nje Pedofil i cili po shperndan emaila kunder produksionit tone dhe Bossit tone, natyrisht me perkrahjen e manipulusve te njohur dhe hajnave tjere, e te cilit ter dita i shkon duke vizituar faqen tone dhe (koincidence) mban emrin e njejte me Bossin e faqes tone Besfortin, dhei mashtron kalamajt dhe vajzat e mitura nderkombetare duke u prezentuar sikur te jet pronar i faqes besfort.de !!!
Edhe ne kanalin e tij ne Youtube keni mundesi ta verifikoni listen e Frendsave ku jan te githa te mitura nga shtetet e verfura ! Keto momente mund te ndodhe ai ta mshef listen e frendsave pasi ta ket lexue ket artikull !
Ne foto: invalidi Besfort Adili nga Tetova, i cili manipulon me shume accounte
Ket njeri te semuar mentalisht, stafi yne e ka diktuar qe dy vite, duke monitoruar veprimet e tij dhe ne momentin kur e zbuluam me fakte i kemi ber bllok delete !
emaili i tij esht:  besfortadili@gmail.com dhe besfort25@live.com
Eh sa psikopati po identifikohet dita e dites e mjera shqiptari ….
Ne foto: invalidi Besfort Adili nga Tetova, i cili manipulon me shume accounte

PS:
Keni kujdes, se nese ky ju shkruan para dite fjale komplimente ta dijeni se pasdite do ju shan !  At metode ky i cmndur e perdore me accounte te ndryshme ku ka shum Usera si ne facebook si ne Youtube, dhe kur perdore Userat me simbol musliman, ai i sulmon katoliket, e poashtu edhe kontra, kur perdore Userin ne emer Katolik ai i shan muslimanet !!!  Kush deshiron info detale permes kontakt liste ju dergojme.

Per infomata shtese dhe fakte tjera do ju informojme ne vijim !

STAFI  http://www.besfort.de

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: